Chamstwo

Zgodnie z klasycznym skeczem kabaretowym „chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”. 

 

Ale w związku z tym skeczem rodzi się pytanie: a cóż to właściwie jest chamstwo? Nie jest to może pytanie na miarę piłatowskiego „quid est veritas” ale od biedy wystarczy J Zwykle chamstwo kojarzone jest z brakiem manier, brakiem obycia i znajomości zasad dobrego wychowania. Pewnie po części jest to prawda. Ale moim zdaniem taka definicja nie wyczerpuje tematu. Dzieje się tak ponieważ cham najczęściej te maniery i zasady – przynajmniej w podstawowym stopniu – zna. Problem polega na tym, że on albo nie jest w stanie wyobrazić sobie, że właśnie znajduje się w sytuacji, w której normy społeczne wymagają określonego zachowania albo z pełną świadomością tych norm nie respektuje. Innymi słowy: cham jest skoncentrowany wyłącznie na osiągnięciu własnego celu. Nic więcej go nie interesuje. Najlepiej widać to sferze, która ostatnio uległa w Polsce gwałtownym zmianom, tj. w komunikacji samochodowej. Autentycznie podróżując samochodem po Polsce można dostać białej gorączki! Wystarczy tylko wspomnieć o następujących „kwiatkach” komunikacyjnych: 

1.    Parkowanie na miejscach dla inwalidów. Autentycznie krew mnie zalewa jak coś takiego widzę. Polska zmierzając w kierunku cywilizacji zachodniej wprowadziła przepisy, w myśl których parkingi przy budynkach użyteczności publicznej posiadają miejsca dla niepełnosprawnych. Z oczywistych względów miejsca te są usytuowane najbliżej wejścia do budynku. Cóż jednak z tego przyjdzie niepełnosprawnym skoro w większości wypadków miejsca te są zajmowane przez całkowicie zdrowych (fizycznie) chamów. Na parkingu przed hipermarketem, urzędem lub basenem może być wiele wolnych miejsc parkingowych ale te dla niepełnosprawnych najczęściej są zajęte – oczywiście przez ludzi zdrowych. Nie pomagają kolejne kampanie społeczne (np. ta pod hasłem: „czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu?”) czy mandaty karne – chamstwo nadal ma się dobrze. Ręce opadają.

2.    Parkowanie typu „freestyle”. To równie częste i denerwujące zjawisko. Na wszystkich większych parkingach obowiązuje określony sposób parkowania (np. prostopadle do krawężnika lub pod określonym kątem) –  taki, który gwarantuje maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca. Ale zawsze znajdzie się jakiś geniusz parkowania, który ustawi swoje auto całkowicie inaczej niżby należało. W rezultacie działań takiego mistrza kierownicy przez jeden samochód zajmowane są dwa a czasem nawet trzy miejsca parkingowe. A pozostali kierowcy dostają szału nie mogąc znaleźć miejsca aby zaparkować. Ale nasz cham tym się nie przejmuje, przecież najważniejsze jest, że on sobie znalazł miejsce.

3.    Wciskanie się na inny pas. To już szczyt samochodowego chamstwa – przynajmniej dla mnie. Wyobraźmy sobie taką sytuację: mamy dwa pasy, jeden do jazdy prosto (prawy pas), drugi do skrętu w lewo (lewy pas). Na pasie dla jadących prosto tworzy się spora kolejka oczekujących. Lewy pas (oddzielony od prawego pasa linią ciągłą) jest zaś niemal pusty. Ciąg dalszy jest już jasny, prawda? Zawsze znajdzie się jakiś palantunio, który pojedzie lewym pasem do końca a na następnie – zamiast skręcić w lewo – będzie się wciskał na prawy pas by pojechać prosto. Chamowi się przecież spieszy, prawda? Barany niech zaś sobie grzecznie czekają w kolejce. 

Ta wyliczanka mogłaby być oczywiście duuuużo dłuższa. Mogłaby również obejmować inne sfery życia. Ale przecież nie o to chodzi. Istotne jest – i tu wracamy do cytatu przywołanego na początku – jak na coś takiego reagować? Na Policję dzwonić? Przecież zanim zdążą przyjechać, to po naszym chamie już nie będzie nawet śladu. Samemu zadziałać? Przecież można założyć, że w większości wypadków skończyłoby się to pyskówką lub wręcz rękoczynami. Czyli generalnie to kiepski pomysł, walniesz chamowi a sądzić cię będą jak za walnięcie człowieka J  

No więc jak tu się skutecznie przeciwstawiać chamstwu? Trzeba szybko znaleźć jakieś rozwiązanie gdyż w innym przypadku pewnego dnia po prostu eksploduję z bezsilnej złościJ

Jedna odpowiedź to “Chamstwo”

 1. oxis Says:

  Bogdan Loebl

  „Maszeruj z chamem”

  Gdy nocą przychodzi cham pod twój dom
  I puka do twoich drzwi
  Nie mów mu że chamem jest nie
  Że chamem jest nie mów nie
  Przyjmij go pod swój dach

  Pogódź się z tym że nadszedł chamów czas
  Za tobą już tamte dni gdy
  Chamy swe miejsce znały
  Chamy cię szanowały
  Stały gdzie miały stać

  To chamów świt
  To chamów dzień
  To chamów noc
  To chamów świat

  Chama pod rękę dziś czule weź
  Przed chamem tańcz jak cham zagra ci
  Pokochaj chama grubą pięść
  Maszeruj z chamem lub giń

  Gdy nocą przyjdzie cham pod twój dom
  Otwórz mu szeroko drzwi
  Nie licz że skłoni się tobie
  Cham już tego nie robi
  Cham czeka na ukłon twój

  Pogódź się z tym że to chamów czas
  Za tobą już tamte dni gdy
  Chamy swe miejsce znały
  Chamy pokornie stały
  Tam gdzie kazał im Bóg

  To chamów świt
  To chamów dzień
  To chamów noc
  To chamów świat

  Chama pod rękę dziś czule weź
  Przed chamem tańcz jak cham zagra ci
  Pokochaj chama grubą pięść
  Maszeruj z chamem lub giń

  Maszeruj z chamem lub giń
  Maszeruj z chamem lub giń
  Maszeruj z chamem lub giń

  Polecam wykonanie Starego Dobrego Małżeństwa- „Maszeruj z chamem”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: