Komisja śledcza

19 grudnia 2007r Sejm podjął uchwałę o powołaniu komisji śledczej do zbadania okoliczności tragicznej śmierci byłej posłanki Barbary Blidy. W związku z tym warto przypomnieć uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 września 2006r (U 4/2006) w sprawie tzw. bankowej komisji śledczej. W uzasadnieniu tym szczególną uwagę zwracają wysokie wymagania jakie stawia Trybunał osobom zasiadającym w komisjach śledczych: 

Ważne są fachowe oraz etyczne standardy nałożone na członków komisji śledczej. Wynikają one (także implicite) z Konstytucji oraz ustaw. Przesłuchania prowadzone przez posłów na Sejm, a więc przedstawicieli władzy ustawodawczej, powinny być wyrazem najwyższego poszanowania dla obowiązujących norm. Stanowić powinny wzór do naśladowania dla innych organów procesowych. Stąd tak wielkie znaczenie ma merytoryczne przygotowanie członków komisji, znajomość zasad prawa oraz wynikających z tego prawa gwarancji. Uzasadnione jest oczekiwanie przestrzegania najwyższych standardów moralnych związanych z szacunkiem dla osób będących w słabszej pozycji przesłuchiwanych wobec przesłuchujących ich posłów członków komisji, oczekiwanie najwyższej kultury i taktu.” 

Ciekawe efekty daje skonfrontowanie tych wymagań z dotychczasowym przebiegiem prac komisji śledczych: 

Jeśli prace nowej komisji śledczej miałyby wyglądać podobnie, to chyba lepiej od razu dać sobie spokój z jej powoływaniem. Polityczne szopki połączone ze zdobywaniem przez członków komisji popularności za wszelką cenę z pewnością nie przyczynią się do wyjaśnienia zagadnień, o których mowa w art. 2 sejmowej uchwały. Z pewnością dużo będzie zależeć od tego, kto zostanie wybrany do komisji. Zgłoszone do tej pory kandydatury nie nastrajają – niestety – zbyt optymistycznie. Chciałbym, żeby członkowie nowej komisji – znając dotychczasowy sposób działania komisji śledczych – podeszli poważnie do stojących przed nimi zeznań. Ale nie mam zbyt wielkich złudzeń: cała sprawa zapewne rozmyje się w ogniu kolejnych – jakże medialnych – bon motów i utarczek słownych.  

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: