Autorytet

Dobrze gdy autorytet prawa wspiera autorytet moralny, a autorytet moralny może się wesprzeć ustawą” (Gustaw Holoubek, 21.04.1923-06.03.2008).

Reklamy

Komentarzy 15 to “Autorytet”

 1. a cappella Says:

  Jedna z dróg do internalizacji norm…

  Ale czasem tak łatwo ten autorytet moralny wdeptać w ziemię… (tym, którzy nie wiedzą, co czynią).

  Nb, nie wiedziałam, że Wielki Aktor był równe 3 lata starszy od Elżbiety II…

 2. Torlin Says:

  To był Wielki Aktor

 3. Quake Says:

  Oczywiście się z Wami zgadzam. Chciałbym tylko dopowiedzieć, że pierwotnie ten cytat miał stanowić uzupełnienie wymiany zdań, która na tym blogu miała miejsce kilka dni temu:

  https://quakeblog.wordpress.com/2008/02/29/przewidywania/#comment-287

 4. zeen Says:

  Znaczy się, wzajemne wspieranie autorytetów…. to pachnie zmową autorytetów 😉

 5. Quake Says:

  @zeen: z wszystkich rodzajów zmowy ta akurat nie byłaby najgorsza 😉

 6. foma Says:

  Ale co jak zmowa przerodzi się w towarzystwo wzajemnej autoryzacji?

 7. Quake Says:

  @foma: to chyba pytanie retoryczne było 😉

 8. Torlin Says:

  Powiem Wam szczerze, że uwielbiałem Holoubka w drobnych, drugoplanowych rolach. Zresztą w takich właśnie rolach widać wielkość aktorstwa. Z małych, wręcz nieistotnych scen zrobić cudo. Do głowy mi przychodzi profesor Somer w „Awanturze o Basię”, Shopsowitz w „Operacji Samum, senator Kisiel – wiecie gdzie, a obok wielkich ról największą słabość mam do Jego Jagiełły w „Królewskich snach”.

 9. babcia Barbie Says:

  Różnie mówiono o Holoubku , zwłaszcza oceniając jego ,że tak powiem polityczność . Ale to sprawa tylko jego sumienia i morale . Dla mnie był przede wszystkim rewelacyjnym aktorem , perfekcjonistą we wszystkich zawodowych poczynaniach Obdarzony charyzmą i głosem niezapomnianym . Koledzy wspominają go jako świetnego facecjonistę . Teraz zagra tylko na pastwiskach niebieskich . Będzie nam jego brak …Zgadzam sie z Torlinem , że w sposób bardzo ludzki przedstawił sylwetkę Jagiełły .

 10. Jacobsky Says:

  Pozostaje kwestia sporna co jest autorytetem moralnym na tyle uniwersalnym, zeby zaslugiwalo na wsparcie ustawa. Generalnie rzecz biorac kodyfikowanie moralnosci jest moim skromnym zdaniem niebezpieczna praktyka. Oczywiscie mozna zaczac zarzucac sie przykladami takiej czy innej normy moralnej zaslugujacej na wpacie autorytetem prawa, ale kwestia zasadnicza jest bedzie gdzie i jak wyznaczyc granice miedzy tym, co wymaga kodyfikacji, a tym, co pozostaje indywidualna sprawa kazdego z nas. Moim zdaniem – im mniej kodyfikacji, tym lepiej.

  Pozdrawiam.

 11. Quake Says:

  @ Torlin i babcia Barbie: Holoubek zagrał wiele świetnych ról. Mi zawsze będzie się kojarzył m.in. z filmem „Prawo i pięść„:

  @Jacobsky: sprawa jest wybitnie sporna. Istotnie, są pewne sfery, które zostały wręcz „przeregulowane”. Ale z drugiej strony stwierdzenie „im mniej kodyfikacji, tym lepiej” też nie zawsze do końca jest prawdziwe. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

 12. Jacobsky Says:

  Ocj Quake, to nie tak ! Im mniej tym lepiej – to odnosi sie do kodyfikowania moralnosci oraz wynikajacych z nich kwestii prawdopodobnie obyczajowych, o czym tutaj dyskutujemy, sadzac po przytoczonym cytacie (niezbyt zrecznym, moim zdaniem).

 13. Jacobsky Says:

  Mialo byc „Och”

 14. Quake Says:

  @Jacobsky: wydaje się, że po prostu nieco inaczej rozumiemy ten cytat i stąd rozbieżność zdań. Ale nie neguję, że kodyfikowanie moralności (zwłaszcza jeśli zasady moralne mają źródło w religii) prowadzi niekiedy do patologii.

 15. Jacobsky Says:

  Moim zdaniem prowadzi z reguly do patologii. Mowa oczywiscie o panstwie rzadzonym zasadami demokratycznymi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: