Tajemnica bankowa – nowela

Rząd złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy – Prawo bankowe, która ma ułatwić uzyskiwanie przez organy ścigania informacji objetych tajemnicą bankową (tekst projektu tutaj ). Można mieć wątpliwości czy zasadny jest np. zawarty w projekcie pomysł wprowadzenia ułatwień w uzyskiwaniu informacji dotyczących rachunków bankowych osób prowadzących działalnośc gospodarczą. Ale jedno z zagadnień objętych nowelizacją zapewne nie będzie budzić większych wątpliwości – projekt ten słusznie bowiem zmierza do usunięcia pewnej nieracjonalności, która istnieje obecnie.

W dniu 23 maja 2006r Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. akt I KZP 4/06, dostępna tutaj ) w której wyrażono pogląd, zgodnie z którym bank – co do zasady – nie może udzielić Policji informacji stanowiących tajemnicę bankową na użytek postępowania w sprawach o wykroczenia. Przyjęto bowiem, że podpisanie umowy przewłaszczenia pojazdu na zabez-pieczenie – w związku z ustanowieniem zabezpieczenia udzielonego kredytu – na mocy której kredytobiorca otrzymuje przewłaszczony pojazd w bezpłatne użytkowanie, wiąże się z kredytem udzielonym przez bank. Innymi slowy, opisywana uchwała SN do informacji stanowiących tajemnicę bankową zaliczyła również informację o osobie użytkującej pojazd, jeżeli pojazd ten stanowi zabezpieczenie wierzytelności banku związane z czynnością bankową.

Pogląd SN jest oczywiście uzasadniony na gruncie obowiązujących przepisów. Jednakże stosowanie wykładni przyjętej w przywołanej uchwale przynosi rezultaty, z którymi trudno się pogodzić. Otóż w sytuacji, w której samochód stanowi zabezpieczenie wierzytelności banku, w ewidencji pojazdów jako właściciel auta figuruje bank. Bank zaś, jak już wskazano, nie może ujawnić Policji kim jest osoba faktycznie użytkująca pojazd. Powoduje to, że organy ścigania nie mają możliwości dotarcia do użytkownika pojazdu będącego sprawcą wykroczenia. Tym samym sprawcy wielu wykroczeń pozostają bezkarni. W praktyce problem dotyczy głównie przypadków, w których pojazd został sfotografowany przez fotoradar, jak również ucieczki z miejsca kolizji drogowej. Uzasadnienie do projektu opisywanej ustawy wskazuje,  że w 2006r organy ścigania zanotowały około 920 takich przypadków, w których banki odmówiły udzielenia informacji o użytkownikach pojazdów.  Wydaje się więc, że nowelizacja, poprzez dodanie nowego punktu w wyliczance zawartej w art. 105 ust. 1 pkt. 2 ustawy – Prawo bankowe, jest w pełni uzasadniona.

Jednocześnie zwrócić należy uwagę na trzy sprawy. Po pierwsze, projektowana konstrukcja opisywanego art. 105 ust. 1 pkt. 2 lit. „s” ustawy – Prawo bankowe nie zawiera enumeratywnego wyliczenia podmiotów uprawnionych do żądania od banku tego typu informacji. Przepis mówi o prokuratorze, Policji i „innych organach uprawnionych do prowadzenia (…) czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia.” Tym samym z żądaniem udostępnienia przez bank informacji będą mogły występować także inne niż Policja podmioty (np. Straż Graniczna). Po drugie, zakres informacji, które w tym trybie bank będzie mógł przekazać, jest ograniczony wyłącznie do wskazania użytkownika konkretnego pojazdu. Zgodnie z art. 78 ust. 4 ustawy – Prawo o ruchu drogowym informacja banku będzie się ograniczać do wskazania „komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie” . Po trzecie, ujawnienie tajemnicy bankowej w opisywanym przypadku będzie się odbywało na koszt banku – nowelizacja rozszerza zakres podmiotów, od których bank nie będzie mógł pobierać opłat za sporządzenie i przekazanie informacji stanowiących tajemnicę bankową (art. 110 Prawa bankowego).

Komentarze 33 to “Tajemnica bankowa – nowela”

 1. zeen Says:

  Czytam tytuł i się cieszę, tylko chwilkę niestety bo autor łże jak bura suka.
  Miała być nowela
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Nowela
  a jest zupełnie coś innego…

 2. zeen Says:

  Nie wchodzi mój komentarz, ciekawe dlaczego…

 3. zeen Says:

  Może napiszę inaczej:
  Autor łże jak burasuka…

 4. zeen Says:

  Poddaję się, nie mam zdrowia do Łotrów…

 5. Quake Says:

  Łotrpress coś nielitościwy dla zeena 😉 Ale całe szczęście byłem w pobliżu i skróciłem okres pobytu w poczekalni.

 6. zeen Says:

  I nie opuszczj mnie Quake’u póki ja Cię nie opuszczę….

 7. Quake Says:

  zeen: masz to u mnie. Jak w banku 😉

 8. Jacobsky Says:

  Tajemnica bankowa…

  pamiętam jeszcze z początków lat 90-tych, kiedy elektroniczny marketing dopiero co rozpędzał się na moim kontynencie, to już wtedy banki, tak przekonywująco strzegące swych tajemnic, handlowały poufnymi profilami swoich klientów (posiadane karty kredytowe, miesięczna suma zakupów, gdzie i – ewentualnie – co kupiono, nie mówiąc o zasobności finansowej klienta). Taki profil można było kupić (wtedy) za ok. 100 dolarów za pomocą odpowiedniego pośrednika.

  Tajemnica bankowa… kolejne z pojęć nośnych znaczeniowo. Tak jak praworządność socjalistyczna.

 9. Quake Says:

  @Jacobsky: myślę, że w Polsce początkowo było podobnie. Ale okres błędów i wypaczeń mamy już chyba za sobą. Tak mnie przynajmniej zapewniali koledzy mający coś niecoś wspólnego z bankowością 🙂

 10. foma Says:

  Quake,
  co bank to własna interpretacja, i to nie zawsze konsekwentna. Coś o tym wiem 🙂 A zakaz udzielania informacji dotyczących sprawców wykroczeń był bardzo wygodny. Odmowa z przyczyn formalnych. Basta.

 11. zeen Says:

  Nie wierzę bankom…

 12. Quake Says:

  Pytanie brzmi: czy banki wierzą Tobie 😉

 13. zeen Says:

  Słusznie prawisz. Ale ja jestem jednym z tych, którzy jak się wkurwią, to pójdą gdzie indziej. Banki dlatego są niewiarygodne, że trzymają sztamę i nas robią w bambuko równo wszystkie. Ale do czasu…. W takiej Szwajcarii czy Niemczech albo Luxemburgu masz prawdziwy wybór i stabilność klientów się liczy – u nas wciąż nie, za wcześnie. Za czas jakiś (niedługi) zobaczysz Quake, co będzie: zwróć uwagę, że u nas banki dały zbyt dużą ilość kredytów – mimo złych warunków spłaty – i w niedługim czasie wpadną wraz ze swoimi klientami w dołek. A jestem pewien, że to banki na tym przegrają. Dlaczego? A to już sprawa polityczna….

 14. Quake Says:

  Tak, też mam takie wrażenie, że prędzej czy później jakieś konkretne tąpnięcie będzie.

  A wtedy zostaną nam pewnie tylko SKOK-i… 🙂

 15. zeen Says:

  Mówię oczywiście o tzw. złych kredytach, ale Ty wiesz o co chodzi. Dłuższy okres koniunktury zwykle kończy się kłopotami tych, którzy końca takowej nie przewidzieli. Nasze banki nie są jeszcze opierzone zbytnio, chcą jak młode wilki zgarniać, zgarniać, zgarniać – bezkarnie. To niemożliwe. Państwo już dawno powinno uregulować sytuację prawną na linii obywatel – banki. Ciągle żyjemy w prawie stworzonym pod banki państwowe, to się musi zmienić. W połączeniu z bankructwem konsumenta oczywiście – to złożony problem i w jednym aktem tego się nie załatwi, ale trzeba w końcu zacząć.

 16. Quake Says:

  Pomysł wprowadzenia upadłości konsumenckiej powraca jak bumerang – ale na razie jeszcze nikomu się tego nie udało przez Sejm przepchnąć.

 17. zeen Says:

  Nic dziwnego, upadłość konsumencka jest ściśle związana z warunkami ekonomicznymi panującymi w państwie – mam na myśli prawo regulujące gospodarkę. My wciąż jesteśmy trochę wpół drogi: zminy własnościowe wyprzedziły regulacje prawne i to się odbija czkawką wciąż i wciąż….
  To proces złożony, w którego skład wchodzi możliwość korzystania z pomocy prawnej przez obywateli, co dzisiaj jest życzeniem pobożnym choćby z uwagi na blokujące wszelkie korzystne zmiany dla klientów korporacje prawnicze.
  Setki spraw by wymieniać – niestety, żadna władza nie była do tej pory zainteresowana koniecznymi zmianami – no, może PiS, ale nir dał rady tyszszsz. Ocean, kolego Quake, ocean….

 18. Quake Says:

  Czyli po prostu „Polska płonie”:

  http://www.youtube.com/watch?v=Jk-EkqINJF4 🙂

 19. zeen Says:

  Odczekałem i chyba wiesz pa czemu….
  Ja też tak robię 😉 🙂

 20. Quake Says:

  🙂 🙂

 21. zeen Says:

  Chętnie bym Cię zobaczył, ale na tak straszny widok nie jestem przygotowany 😉

 22. Quake Says:

  „maluczko a ujrzycie mnie” – jak powiada pismo 😉

 23. zeen Says:

  Pora umierać…..

 24. Quake Says:

  Eeetam, nie ma co być takim wyrywnym 😉

 25. Torlin Says:

  Jeżeli chodzi o kredyty bankowe, to dla mnie oburzające są reklamy telewizyjne. My związani z ekonomią, prawem wiemy, jakie to jest niebezpieczeństwo, ale ile osób przez te reklamy wpadły.
  Dać siateczkę?

 26. Quake Says:

  No tak, kredyty w reklamach wyglądają naprawdę idealnie. Niedługo się pewnie dowiemy, że istnieja kredyty, których w ogóle nie trzeba spłacać 🙂

 27. zeen Says:

  Quake,
  żartowałem…. 🙂
  Gratuluję bloga (tak mi się jakoś lepiej odmienia, nie wiesz przypadkiem jaka jest właściwa forma? )
  No i cieszę się, że mogę się podszkolić i mam gdzie się powygłupiać 🙂
  Wszystkiego najlepszego z okazji soboty wieczór 🙂

 28. Quake Says:

  zeen: to było jasne 😉 Tak więc pełne spoko 🙂

  Ja też odmieniam: blog – bloga. Słowo „blogu” brzmi jakoś dziwacznie…

  Miłej soboty i Dnia Dziecka 😉

 29. zeen Says:

  No właśnie, chciałem Ci tego samego, ale bałem się, że nie będzie Ci w smak, że ja o Tobie dziecko…. 🙂
  A Ty widzę normalny jesteś 😉 😆

 30. Quake Says:

  No. Całkiem normalny 😆

 31. zeen Says:

  Tylko mi nie mów, że masz dwie nogi, w tym jedna prawą….
  Wiesz, tak sobie myślę, skąd masz ten chłód w opisywaniu wybranych przez Ciebie przypadków. Może bardziej „zimną krew” niż chłód, jestem pełen podziwu dla Twojej powściągliwości, przecież niektóre aż się proszą o zrównanie z ziemią ich twórców, a Ty rzeczowo, spokojnie, beznamiętnie (choć czasem widać iskierki 🙂 ), jednym słowem profesjonalnie….
  Szacuneczek 🙂

 32. Quake Says:

  Dzięki 😀
  Po prostu wychodzę z założenia, że tylko spokój nas może uratować 🙂 Szkoda nerwów. Idiotyzmy były, są i niestety będą 😦

 33. a cappella Says:

  😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: