Nowy Prezes TK

Już za trzy tygodnie (25 czerwca) kończy się kadencja obecnego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Rodzi to konieczność powołania nowego Prezesa. Zgodnie z art. 15 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym procedura ta wygląda następująco:

1. Prezesa i wiceprezesa Trybunału powołuje Prezydent Rzeczypospolitej spośród dwóch kandydatów przedstawionych na każde stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne.
2. Kandydatów na stanowisko prezesa lub wiceprezesa Trybunału wybiera Zgromadzenie Ogólne spośród sędziów Trybunału, którzy w głosowaniu tajnym uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Wybór powinien być dokonany nie później niż trzy miesiące przed upływem kadencji urzędującego prezesa lub wiceprezesa. W przypadku opróżnienia stanowiska prezesa lub wiceprezesa Trybunału wyboru kandydatów dokonuje się w terminie jednego miesiąca.
3. Obradom Zgromadzenia Ogólnego w części dotyczącej wyboru kandydatów na stanowisko prezesa i wiceprezesa Trybunału przewodniczy najstarszy wiekiem sędzia Trybunału uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym.

Zgromadzenie Ogólne zdecydowało, że kandydatami do funkcji prezesa będą: sędzia Janusz Niemcewicz (obecny wiceprezes TK), oraz sędzia Bohdan Zdziennicki. Niejako na marginesie tej sprawy warto odnotować, że zarówno Konstytucja (art. 194) jak i ustawa o Trybunale Konstytucyjnym nie zakreślają Prezydentowani żadnego terminu na dokonanie wyboru Prezesa TK. Błędem jest twierdzenie, że Prezydent na podjęcie decyzji ma czas do 25 czerwca 2008r (a tak np. stwierdzono tutaj ). Z faktu upływu kadencji sędziego będącego dotychczas prezesem nie wynika automatycznie obowiązek powołania nowego prezesa. A zawarte w art. 15 ust. 2 ustawy o TK stwierdzenie, że „wybór powinien być dokonany nie później niż na trzy miesiące przed upływem kadencji urzędującego prezesa” dotyczy wyłącznie terminu dokonania wyboru kandydatów na prezesa przez Zgromadzenie Ogólne. Dlatego też wybór kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne nastąpił już w połowie marca.

Trudno zgadywać kto zostanie nowym prezesem TK. Pewne jest natomiast, że wybór Janusza Niemcewicza spowoduje wakat na stanowisku wiceprezesa TK. A to będzie oznaczało konieczność przeprowadzenia wyboru nowego wiceprezesa. W takim wypadku Zgromadzenie Ogólne dokonuje wyboru dwóch kandydatów na stanowisko wiceprezesa w terminie jednego miesiąca od opróżnienia stanowiska wiceprezesa. 

Reklamy

Komentarze 33 to “Nowy Prezes TK”

 1. a cappella Says:

  A właściwie czemu kadencja Prezesa TK jest aż tak krótka? I ew. czy wiesz, jak jej długość wygląda w krajach, gdzie istnieją urzędy, które można z naszym TK porównać?

 2. Olgierd Says:

  To nie kadencja prezesa jest krótka, tylko wygasła kadencja Jerzego Stępnia, który został powołany na prezesa gdzieś tak w 7 roku urzędowania.

 3. Quake Says:

  Ależ ona wcale nie jest krótka. Po prostu nie ma ściśle wyznaczonego czasu przez jaki jest się prezesem TK 🙂 Sprawa wygląda tak: każdy sędzia jest wybierany do TK na 9 lat. Prezesa wybiera Prezydent spośród aktualnych sędziów TK. I musi wybrać z dwóch kandydatów, z których każdy jakiś czas już w tym Trybunale zasiada. Tak więc prezesem jest się od chwili wyboru do momentu „opróżnienia stanowiska prezesa”. A „opróżnienie stanowiska prezesa” zwykle następuje w związku z końcem 9-letniej kadencji danego sędziego. Innym wypadkiem opróżnienia stanowiska prezesa może być np. śmierć lub usunięcie ze stanowiska sędziego (kara dyscyplinarna). Czyli podsumowując: prezesem może zostać każdy z 15 sędziów, zwykle prezesem zostaje się w trakcie 9-letniej kadencji i jest się prezesem aż do jej zakończenia. Teoretycznie zatem maksymalny okres bycia prezesem to 9 lat. A minimalny okres to 1 dzień 😉

  A tutaj może sobie sprawdzić kiedy kończą się kadencje poszczególnych sędziów:

  http://www.trybunal.gov.pl/trybunal/Kadencja/kadencja.htm

  Odnośnie drugiego pytania: nie masz łatwiejszych pytań? 😉 To jest bardzo różnie rozstrzygane. Praktycznie w każdym państwie jest inaczej. W Niemczech kadencja każdego sędziego Trybunału trwa dwanaście lat (i jest zakaz reelekcji):

  http://www.bverfg.de/en/organization/organization.html

  Ale ile trwa kadencja prezesa – dobre pytanie;-)

  Na Litwie kadencja każdego sędziego trwa 10 lat ale prezesem zostaje się tylko na 3 lata:

  http://www.satv.tiesa.gov.lv/?lang=2&mid=9

  A znowu w Austrii sędzią jest się po prostu do 70 roku życia

  http://www.vfgh.gv.at/cms/vfgh-site/english/justices1.html

 4. Quake Says:

  O, widzę, że Olgierd już wyjaśnił sprawę w międzyczasie 😉

 5. a cappella Says:

  Wielkie dzięki Panom! 🙂 🙂

 6. Olgierd Says:

  Quake, mam wątpliwość czy komukolwiek udałoby się być prezesem TK przez 9 lat 😉 to chyba proceduralnie niemożliwe.

 7. Quake Says:

  Olgierd, nie czepiajmy się szczegółów 😉

 8. Torlin Says:

  To nie będziemy mieli w ogóle Prezesa Trybunału.

 9. Quake Says:

  Torlin, no właśnie tak sobie myślę co by się stało gdyby Prezydent postanowił „nie skorzystać z prawa do powołania” prezesa TK. To znaczy co by się stało gdyby prosto z mostu powiedział, że nie powoła żadnego z przedstawionych kandydatów.

  Oczywiście szanse na takie posunięcie są minimalne. W końcu Janusz Niemcewicz został wybrany przez Prezydenta wiceprezesem TK 30 listopada 2006r i od tego czasu chyba niczym Prezydentowi nie podpadł? Ale z drugiej strony: jeszcze całkiem niedawno możliwośc niepowołania przez Prezydenta sędziów powszechnych też wydawała się abstrakcyjna…

 10. Olgierd Says:

  Dla mnie to nie było abstrakcyjne założenie 😉 Ale fakt, że wydaje mi się, że TK bez prezesa działać nie może… bo jeśli nie założy togi 5 czy 50 sędziów to tragedii systemowej nie ma.

 11. Boguś W. Says:

  Panią Bagińską prezydent Kaczyński na sędziego powołał, niemal tak po cichu, jak przy desygnowaniu Tuska na Prezesa RM…więc albo wtedy jeszcze nie narodziła się doktryna niekorzystania z prawa do powołania, albo po prostu do TK podchodzi się mimo wszystko nieco inaczej 😉

 12. Torlin Says:

  Ale to było w 2006 roku, a teraz mamy 2008. A Niemcewicz był członkiem Unii Wolności.

 13. Quake Says:

  @Boguś W. : ale każdą doktrynę można przecież – w tak zwanym międzyczasie – twórczo rozwinąć 😉 A Pani Bagińska ma się chyba dobrze – na komentarzu do prawa wekslowego jej (m.in.) autorstwa wydawnictwo opisuje ją tak:

  http://www.ksiegarnia.beck.pl/autor.php?k=8

  @Torlin: tak, ale czy w takim wypadku niepowołanie go teraz na prezesa nie byłoby jednocześnie przyznaniem, że powołanie go w 2006r na wiceprezesa było błędem? A przecież Prezydent nie popełnia błędów kadrowych 😉

 14. foma Says:

  Popełnia. Największe. Których później żałuje. Taki Marcinkiewicz choćby…

 15. Quake Says:

  Jedna jaskółka wiosny nie czyni…

 16. zeen Says:

  Proszę nie zaśmiecać bloga zdechłymi jaskółkami 😉

 17. Quake Says:

  Właśnie, foma, właśnie 😉

 18. foma Says:

  Proszę nie sugerować powrotu ptasiej grypy, porównując do zgrabnego ptaka naszego eksportowego znakomitego pracownika do wszystkiego.
  I pragnę także zaznaczyć, że nie ma zgody na społeczną amnezję! Niektórzy wyborcy pamiętają!

 19. zeen Says:

  Trzy razy tak biło z ezpdw od początku…

 20. Quake Says:

  zeen: albo narobiłeś literówek albo mówisz zbyt zawile…

 21. zeen Says:

  Jasne, że narobiłem – patrz post fomy: Eksportowy Znakomity Pracownik Do Wszystkiego….

 22. Alla Says:

  Quake, zeen poszedł za przykładem Mistrza Zawodowego Gmatwania, tylko obrał inną metodę!

 23. foma Says:

  a kim jest MZG?

 24. Quake Says:

  Dobre pytanie komisarzu!

 25. zeen Says:

  Brak przecinka mógł wprowadzać zamęt, zatem wyjaśniam:
  Trzy razy tak – słynne hasło wyborcze
  Tak – odpowiedź na wszelkie życzenia szefa
  Tak, tak, tak – o jedno tak za dużo w nazwie oferty telefonów komórkowych
  Tak, tak, tak – po angielsku yes, yes, yes – słynne zawołanie EZPDW.
  Polam?

 26. foma Says:

  To wciąż nie wyjaśnia, who’s mzg…?

 27. Quake Says:

  foma: trzeba poczekać aż Alla to wyjaśni…

 28. zeen Says:

  Quake,
  W piaskownicy było:
  Alla pisze:

  2008-06-01 o godz. 23:53
  Quake, zawodowo, no ZAWODOWO zagmatwałeś odpowiedż dla zeena!

 29. foma Says:

  I wszystko jasne!
  To o co teraz zapytamy Allo Allo? 😉

 30. Quake Says:

  No proszę, czego to się człowiek o sobie nie dowie… 😉

 31. zeen Says:

  Quake’u
  Człowieku
  Nie uciekuj
  Przypiekuj….

 32. Quake Says:

  zeen, trwam na posterunku 🙂 Z tym, że u mnie dziś jest dzień prozy jeno 😉

 33. zeen Says:

  Proztacki dzień miałeś…
  Ale wytrwałeś 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: