Pokojowe połączenie?

Na stronie internetowej Naczelnej Rady Adwokackiej można zapoznać się ze sprawozdaniem z przebiegu posiedzenia Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z 7 lipca 2008r (szczegóły tutaj). Z lektury sprawozdania wynika, iż Minister Sprawiedliwości oficjalnie potwierdził, że jego zamiarem jest „pokojowe połączenie” zawodów adwokata i radcy prawnego. W tym celu odbyły się już dwa spotkania specjalnej komisji utworzonej w Ministerstwie, złożonej z powołanych do jej składu przez Ministra radców prawnych i adwokatów. Komisją tą kieruje Sekretarz Stanu Jacek Czaja. Komisja pracuje nad założeniami projektu łączenia zawodów. Minister oświadczył, że podjął ten wysiłek na skutek wielu głosów zwolenników połączenia, powołując się na wzywającą go do tego uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Jednocześnie uwagę zwraca również  końcowy fragment opisywanego sprawozdania. W opinii Prezesa NRA atmosfera, w której toczyły się obrady, „niewiele odbiegała od minionych lat – co jest przykrą konstatacją, ale warto mieć świadomość, że schematy polityczne są powtarzalne, a podobne mechanizmy zdobycia popularności uznawane są za skuteczne. W tym kontekście dla prezesa samorządu adwokackiego, do którego od dawna dochodziły nieformalne sygnały o pracach ministerstwa nad połączeniem zawodów z udziałem niektórych kolegów adwokatów, są wyznacznikiem nowych czasów, w których zachodzi sytuacja, że adwokaci (…) pracują nad zmianami prawa o samorządzie z Ministrem Sprawiedliwości, nie odczuwając potrzeby poinformowania o tym fakcie stosownych organów samorządu lokalnego lub krajowego.”

Komentarzy 13 to “Pokojowe połączenie?”

 1. Olgierd Says:

  Zgaduję, że komunikat radców brzmiałby całkowicie diametralnie ;o)

 2. foma Says:

  A na ile rund zakontraktowano spotkanie radców z adwokatami? I w której telewizji będzie transmisja? 😆

 3. Quake Says:

  Panowie, zwracam uwagę na zdanie „powołując się na wzywającą go do tego uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie”.

 4. foma Says:

  Jasne, Warszawa każe i już wszyscy lecą…

 5. Quake Says:

  O nakazywaniu komukolwiek czegokolwiek nie było mowy. Wspomniana uchwała ORA w Warszawie stanowi raczej wyartykułowanie poglądu, w myśl którego połączenie – w dłuższej perspektywie – zapewne nastąpi. Nie jest jedynie jasne na jakich zasadach (por. ustęp trzeci uchwały). W tle pobrzmiewa zatem stare fata nolentem trahunt

 6. foma Says:

  W dłuższej perspektywie to słońce kiedyś zgaśnie na stałe…

 7. a cappella Says:

  ‚Gdzieś wysoko’ czytają nasz wycinek blogosfery 😉 Bo przecież zupełnie niedawno Ktoś wspomniał o animozjach pomiędzy środowiskiem adwokackim a radcowskim…
  🙂

 8. Torlin Says:

  Quake’u!
  Ja z takim dziecinnym pytaniem, bo się na tym nie znam. A jak to jest rozwiązane na Zachodzie?

 9. foma Says:

  Dla równowagi 😉
  A jak to jest rozwiązane na Wschodzie?

 10. Quake Says:

  @Basia: tutaj jest raczej mowa o animozjach w ramach adwokatury 🙂

  @Torlin: praktycznie w całej Europie jest tylko jeden tytuł zawodowy dla pełnomocników procesowych (czytaj: tylko jedna korporacja). Naprawdę wyjątkowa jest sytuacja, w której występują dwa różne tytułu zawodowe -np. w Irlandii albo w UK (w obu państwach istnieją tytuły zawodowe Barrister/Solicitor).

  @foma: dla równowagi – proszę samemu sprawdzić i koniecznie nam opowiedzieć 😉

 11. foma Says:

  A bo ja mam czas sprawdzać 😆 Świętuję dzisiaj, zresztą wraz z Panem Radcą…

 12. Quake Says:

  No dobrze, w drodzę wyjątku przyjmuję to usprawiedliwienie 😉

 13. adam Says:

  Witam,
  z tego co mi wiadomo rozróżnienie Barrister/Solicitor, w żaden sposób nie koresponduje z polskimi adwokatami/radcami. Był na ten temat artykuł w którymś z numerów „Radcy” za 2007 ale niestety nie pomnę w którym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: