Pochwała prostoty

Na marginesie dość ciekawego wyroku z 24 czerwca 2008r (SK 16/06) Trybunał Konstytucyjny zwrócił uwagę zagadnienie techniki legislacyjnej i sposobu formułowania aktów normatywnych. W końcowejczęści uzasadnienia Trybunał stwierdził, że:

„język aktów prawnych regulujących problematykę zabezpieczenia społecznego jest nadmiernie i niepotrzebnie skomplikowany, a stosowane konstrukcje zdaniowe utrudniają dekodowanie z przepisów norm prawnych. W szczególności ustawodawca, zamiast formułować przepisy „twierdzące” często posługuje się przepisami „podwójnie przeczącymi”. Tymczasem norma tożsama z zawartą w zaskarżonym przepisie „podwójnie przeczącym” („nie uwzględnia się (…) jeśli postanowienia (…) nie przewidują”), mogłaby zostać wyrażona prościej i jaśniej przepisem „twierdzącym” (…), który mógłby brzmieć np. „Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się (tylko) składniki wynagrodzenia, których zmniejszanie w okresie pobierania zasiłku przewidują postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu”. Kwestię tę ustawodawca również winien wziąć w przyszłości pod uwagę, bo sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawego jest tworzenie prawa tak skomplikowanego, by obywatele nie mogli rozeznać swych praw, a sprzeczne z zasadami Konstytucji działania organów i instytucji państwa pozostawały przez lata niezauważone.”

Niestety, problem nie dotyczy wyłącznie przepisów z zakresu zabezpieczenia społecznego – wystarczy zerknąć np. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wielokrotne nowelizacje, konieczność każdorazowego badania przepisów przejściowych i „piętrowe” odesłania powodują, że zrozumienie ustaw podatkowych przez przeciętnego obywatela jest praktycznie niemożliwe.  A kiedy słyszę o październikowej rewolucji legislacyjnej to jestem przekonany, że przy takiej ilości (i tempie) wprowadzanych zmian z pewnością pojawią się nowe buble.

Reklamy

Komentarzy 5 to “Pochwała prostoty”

 1. Olgierd Says:

  Tia, uwaga ta dotyczy także wielu wyroków, w tym wyroków TK…
  … ale konia z nierządem temu, kto doczeka się wyroku TK nt. wyroków TK 😉

 2. Ryszard Says:

  Dzięki temu zarabiam/y…szczerze mówiąc te zawiłości są pewnie dla nas zawsze najbardziej interesujące i intrygujące. A bez ich byśmy się bardzo nudzili.

 3. Quake Says:

  @Olgierd: a jak wygląda koń z nierządem? 😉

  @Ryszard: racja ale czasem chciałby człowiek żeby stan prawny był prosty, jasny i oczywisty 🙂

 4. foma Says:

  Ja tam od zawsze twierdzę, że i przy najprostszym i najklarowniejszym stanie prawnym, prawnicy mieliby wciąż co robić. Tylko środowisko pracy by się zmieniło, poziom stresu by opadł…

 5. Quake Says:

  Bo generalnie to wszystkiemu winni są zawsza prawnicy, którzy szukają dziury w całym, czepiają się i dzielą włos na czworo… 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: