Najniższe to nie minimalne

Dziś słów kilka o wynagrodzeniach. W języku prawnym (oraz prawniczym) pojęcia „najniższe wynagrodzenie” oraz „wynagrodzenie minimalne” nie są bynajmniej tożsame. A stało się tak dzięki następującej operacji legislacyjnej: od roku 1996 obwiązywał art. 77 (4) Kodeksu pracy, który upoważniał Ministra Pracy i Polityki Socjalnej do określenia w drodze zarządzenia najniższego wynagrodzenia za pracę. Przepis ten został z dniem 1 stycznia 2003r skreślony przez art. 11 pkt. 3 ustawy z dnia 10 października 2002r o minimalnym wynagrodzeniu za pracę Jednocześnie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w art. 25 wprowadziła zasadę, w myśl której: „Ilekroć w przepisach prawa mowa jest o „najniższym wynagrodzeniu za pracę pracowników” przez odwołanie się do odrębnych przepisów lub do Kodeksu pracy, albo przez wskazanie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej lub ministra właściwego do spraw pracy jako zobowiązanego do ustalania takiego wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów lub Kodeksu pracy, oznacza to kwotę 760 zł”.

W rezultacie mamy obecnie najniższe wynagrodzenie wynoszące 760 złotych oraz wynagrodzenie minimalne, którego wysokość na każdy rok kalendarzowy ustalana jest w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów lub rozporządzenia Rady Ministrów (w roku 2009 wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1.276 zł). Jednocześnie niektóre przepisy odwołują się do wynagrodzenia minimalnego (np. art. 53 k.k.s. wskazuje, że wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia), inne zaś operują pojęciem najniższego wynagrodzenia (np. art. 115 k.k. stanowi, że mieniem znacznej wartości jest mienie, którego wartość w chwili popełnienia czynu zabronionego przekracza dwustukrotną wysokość najniższego miesięcznego wynagrodzenia). Zatem cała filozofia sprowadza się do nie mylenia tych dwóch pojęć gdyż ewentualne pomyłki mogą mieć mało zabawne skutki. Zagadnienie pozornie wydaje się banalne ale doświadczenie pokazuje, że niestety niekiedy sprawia ono problemy.

Komentarzy 8 to “Najniższe to nie minimalne”

 1. Olgierd Says:

  Swoją drogą ta podwójność jest chyba li tylko dowodem na rozszczepienie legislacyjne naszego ustawodawcy.

  Pozdrawiam noworocznie! 🙂

 2. Quake Says:

  Witam serdecznie 🙂

  Istotnie, ta podwójność jest interesująca. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę, że początkowo – na gruncie kodeksu karnego – pojęcie najniższego wynagrodzenia miało charakter zmienny (było każdorazowo ustalane zarządzeniami ministra) a z dniem 01 stycznia 2003 stało się stałą kwotą równą 760 złotych.

 3. foma Says:

  Ktoś pewnie uznał, że trzeba lepiej wykorzystać czas urzędników odpowiedzialnych za aktualizacje…

 4. Quake Says:

  Taaa, najpewniej uznano, że ten czas może zostać spożytkowany na wymyślanie propozycji zmian legislacyjnych…

 5. PAK Says:

  No tak, minimalne to słowo pochodzenia obcego, ukazującego europejskie aspiracje Polski, więc wynagrodzenie minimalne jest wyższe od swojskiego, wynagrodzenia najniższego 😀

  PS.
  Też wygląda mi to na rozdwojenie przypadkowe.

 6. Quake Says:

  I tym sposobem wyższość minimalnego nad najniższym została udowodniona 😉

 7. KK Says:

  W komentarzu do kk autorstwa Pana A.Marka mowa jest o tym, że choć przepis stanowi o wynagrodzeniu najniższym, stosować należy do niego przepisy dotyczące wynagrodzenia minimalnego.
  Dla mnie osobiście nie jest to tak oczywiste – najniższe wynagrodzenie to stała kwota 760 zł, która nadal funkcjonuje w naszym prawie (np. podatkowym). Jeśli by więc ustawodawca chciał się odnosić do wynagrodzenia minimalnego, powinien – w mojej ocenie – wyraźnie w przepisie to wskazać.

 8. Quake Says:

  @KK: witam, z całym szacunkiem dla A. Marka również uważam ten pogląd za błędny. Swoją drogą cały problem już na początku czerwca będzie nieaktualny – ustawa z 05.11.2009r (Dz. U. Nr 206, poz. 1589) wprowadzi zmiany do art. 115 k.k., polegające na wprowadzeniu sztywnych kwot mienia znacznej wartości i wielkiej wartości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: