Wielki Brat czuwa

Od 2004 roku prawo w Wielkiej Brytanii umożliwia wprowadzanie do bazy profili genetycznych tych osób, które popełniły nawet drobne wykroczenia (…). W brytyjskiej bazie zapisanych jest także wiele profili osób, które nigdy nie zostały o nic oskarżone lub wobec których oskarżenie zostało wysunięte, ale w trakcie postępowania oczyszczono je z zarzutów. (…) Prawo w wielu krajach przewiduje usuwanie profili DNA osób oczyszczonych z stawianych zarzutów. W Wielkiej Brytanii jednak wycofano się z tego rozwiązania dążąc do sytuacji, w której w bazie znalazłyby się profile genetyczne wszystkich obywateli kraju. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że baza danych pozwala znacznie przyspieszyć wyjaśnianie poważnych przestępstw, jak również umożliwia natychmiastowe wykluczanie niewinnie podejrzanych czy powiązanie różnych niewyjaśnionych spraw. Wydaje się więc, że inwestycja, jaką bez wątpienia jest stworzenie szerokiej bazy danych, jest bardzo opłacalna dla wymiaru sprawiedliwości, a wydane pieniądze mogą się szybko zwrócić, dzięki znacznemu skróceniu dochodzeń.” (W. Branicki, T. Kupiec, P. Wolańska-Nowak, Badania DNA dla celów sądowych, Kraków 2008r, s. 88-89).

Komentarzy 31 to “Wielki Brat czuwa”

 1. Olgierd Says:

  To jest jeszcze pikuś. To co sobie zafundowali w Islandii — deCode — to jest w ogóle szok.

 2. Eryka Says:

  Dla nas to jeszcze kosmiczne wieści. Na razie dwa lata czekamy na opinię z zakresu badań DNA a w sprawie aresztowej trzy miesiące.Nie ma pieniędzy na zbadanie kilku śladów biologicznych więc możemy tylko pomarzyć o banku DNA.

 3. Quake Says:

  @Olgierd: no faktycznie, ten islandzki wynalazek wygląda dość niesamowicie. Szkoda tylko, że nie podali jakie odszkodowanie dostała pani Ragnhildur Gudmundsdottir 😉

  @Eryka: 3 miesiące to jeszcze rozumiem ale dwa lata? 😯 To jest jakieś nieporozumienie 😐

 4. Eryka Says:

  Niestety nie.Właśnie nie wiem co zrobić ze sprawą, nie mogę jej zawiesić,opinię mieć muszę a będzie ona za dwa lata:)))Nieporozumieniem to jest ten kraj, który stawia wymagania bez pieniędzy.

 5. Quake Says:

  Ten dwuletni termin wygląda bardzo „interesująco”, zwłaszcza w kontekście przygotowywanej właśnie nowelizacji ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki:

  http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/1281.htm

  Odnośnie braku pieniędzy: tez się niedawno dowiedziałem, że sąd „chwilowo” nie ma środków na wypłacenie wynagrodzenia za urzędówkę. I ogólnie fajnie jest 😉

 6. Eryka Says:

  Ogólnie jest super;)

 7. foma Says:

  Ale ważne, że są wytyczone kierunki 😀

  Eryko, „zainteresuj się” otoczeniem biegłego, to sam zaproponuje termin dwutygodniowy 😉

 8. Torlin Says:

  A będzie tak. Nasze protesty nic nie dadzą (ochrona danych osobowych, ochrona dóbr osobistych), wszyscy będą mieli kartotekę genetyczną, następnie jeden z posłów lub sędziów zgubi dysk ze wszystkimi danymi, który to zostanie później albo sprzedany albo opublikowany w Internecie.

 9. Eryka Says:

  Foma to jest ewidentnie rada dla komisarzy nie dla mnie

 10. Quake Says:

  @Eryka (21 lutego 2009 o 9:39 pm): a pewnie, że super. I w ogóle nie rozumiem skąd to nasze marudzenie 🙄

  @foma: kierunek może i jest wytyczony ale nie jest to zbyt interesująca marszruta 😉

  @Torlin: ostatnie wpadki rodem z UK faktycznie pokazują, że wszystko się może zdarzyć 😐

 11. foma Says:

  Quake, granica godzenia się na brak anonimowośći stale się przesuwa i za czas jakiś społeczeństwo nie będzie miało nic przeciwko, żeby taki podręczny rejestr gdzieś tam sobie był. Nie mówię, że za rok czy dwa, ale za 20 lat – kto wie?

 12. pak4 Says:

  foma:
  O ile wahadło nie przesunie się w drugą stronę.

  A w ogóle to jest super. Swoją drogą, czy sądy mają pieniądze na odśnieżanie?

 13. foma Says:

  pak,
  mam wrażenie, że właśnie teraz jest ta druga strona, o czym świadczy nasze zdziwienie inicjatywą, oburzenie i generalnie zawracanie swobie tym głowy. Przez lata nikomu nie przeszkadzało, że figurował w książce telefonicznej. Teraz wielu przeszkadza, ale za lat kilka znowu przestanie, tyle, że nie będzie to już papierowe tomiszcze, a coś bardziej subtelnego i pełnego.

 14. Quake Says:

  @foma: Kto wie? Ano właśnie nikt nie wie 😉 Jeśli przyjąć, że działa zasada wahadła to może i nie będziemy mieli nic przeciwko. Ale jeśli dążenie do zachowania prywatności będzie się pogłębiać to nie będziemy świadkami takich momentów:

  @PAK: na odśnieżanie na pewno tak. W końcu na ważne rzeczy pieniądze muszą się znaleźć, prawda? 😉

 15. foma Says:

  Quake, miło, że pokazałeś spacer między kamerkami. Doświadczenie wskazuje, że początkowo ludzie w takim otoczeniu są przekonani, że każda kamera patrzy tylko na nich i wszystki widzi. A potem o kamerach się zapomina, ignoruje oko wielkiego brata i robi swoje

 16. Quake Says:

  Komisarzu, fimik pierwsza klasa 😆

  Ale nie jestem pewien czy ten biedny facet ma w ogóle świadomość istnienia w tym miejscu kamer i świadomość faktu, że może być nagrywany. Tego nie jesteśmy w stanie rozstrzygnąć. Moim zdaniem on się po prostu stara ukryć przed innymi przechodniami.

  p.s. 1: czy on naprawdę liczył, że ten taksówkarz pozwoli mu wejść do samochodu?

  p.s. 2: chciałbym się dowiedzieć dlaczego ta panna pozbawiła go odzienia. Przychodzą mi do głowy różne rozwiązania tej zagadki… 😎

 17. foma Says:

  ad. ps 1. fakt, jak taki golas miałby zapłacić za kurs? 🙄
  ad. ps 2. pohipotetyzujmy zatem… 😆

 18. Eryka Says:

  to ja chciałabym poznać te hipotezy;)

 19. Quake Says:

  A proszę bardzo 🙂 Moje typy to:

  A) Będąc wyjątkowo złą kobietą pani postanowiła upokorzyć bohatera filmiku za jego domniemane winy zmuszając go do paradowania po mieście nago,

  B) Ubranie stanowiło fragment wyjątkowo cennej kolekcji więc pani używając przemocy lub grożąc natychmiastowym jej użyciem zmusiła faceta do oddania odzienia wierzchniego i nie tylko,

  C) W pobliżu znajdował się człowiek w stanie ostrej hipotermii i pani postanowiła go ratować przy użyciu odzieży tegoż właśnie delikwenta.

  😆

 20. foma Says:

  ad c) Poświęciła jednego dla drugiego? Zdzira jedna! Zresztą w wariantach a) i b) też nie lepsza…

 21. pak4 Says:

  D) Będąc wyjątkowo złą kobietą, pani postanowiła obrabować napadniętego przechodnia. Niestety, nic nie miał prócz ubrania…

  E) Pani pracuje dla bazy profili genetycznych i postanowiła zebrać próbki od opornego obywatela, który nie chce poddać się testom. Na wszelki wypadek wzięła wszystkie możliwe.

  F) Pan pożyczył kiedyś od pani płaszcz, na kredyt oprocentowany w jenach. I pani odebrała swoją własność wraz z odsetkami.

 22. Torlin Says:

  1. Bo to zła kobieta była.
  2. Ukarała go, bo nie miała orgazmu.
  3. Taksówkarz zachował się bez serca. Ilu miał w życiu nagich facetów na niego machających, a jednocześnie chowających się wstydliwie za budką. Jakby ten facio był ćpunem, toby stał na krawężniku otwarcie i bez skrępowania i machał. A tak to od razu wiadomo, że facetowi się coś stało.

 23. Quake Says:

  @foma: tja, generalnie w świetle filmu wizerunek tej pani nie prezentuje się specjalnie pozytywnie 😉

  @PAK: 😆

  @Torlin: będąc taksówkarzem zachowałbym się pewnie identycznie. Myślę, że kierowca nie miał zbyt wiele czasu na rozmyślanie – zobaczył golasa i zareagował standardowo.

 24. foma Says:

  Nie mylmy wizerunku z charakterem. Wizerunek jest nader pociągający 😉

 25. Quake Says:

  Etam, nie przesadzajmy z tym wizerunkiem. W nocy wszystkie koty są czarne 😉

 26. foma Says:

  Ale przynajmniej wiadomo, czy mają futro, czy nie…

 27. Eryka Says:

  Hipoteza 1No właśnie dlaczego tak zły wizerunek pani we wszystkich hipotezach.Moim zdaniem to facet stracił rozum, wybiegł z domu i zaczał się chowac przed wyimaginowanym złem a ta pani pośpieszyła mu z pomocą.
  Hipoteza 2 Panu nie wyszło i tak się zdenerwował,że zwiał a ta pani zaczęła go gonić, by mu wytłumaczyć,że nie było tak źle i na wszelki wypadek wzięła ubranie jak by już nie chciał wrócić
  Hipoteza 3 zakłada,że pani zobaczyła przez okno roebranego pana i postanowiła mu przyjść z pomocą niosąc ubrania męża.

  Oj faceci, a za co wy nas tak nienawidzicie;)

 28. Quake Says:

  To nie jest nienawiść. To doświadczenie życiowe 😆

 29. Eryka Says:

  Aż tak…

 30. Quake Says:

  Eeee, aż tak to nie. Jest piątkowy wieczór to i humor dopisuje 😉

 31. foma Says:

  Ale w sobotni poranek żal ściska różne części ciała, że w piątkowy wieczór nie było aż tak, bo ileż mniej głupot by się zrobiło przez noc…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: