Błędy lekarskie

“W 1991 roku czasopismo „New England Journal of Medicine” opublikowało serię przełomowych artykułów, w których opisano przebieg projektu badawczego znanego jako Harvard Medical Practice Study. Uczestnicy projektu przeanalizowali ponad trzydzieści tysięcy przypadków hospitalizacji pacjentów w stanie Nowy York i wykazali, że u prawie czterech procent z nich na skutek leczenia pojawiły się komplikacje, które doprowadziły do przedłużenia ich pobytu w szpitalu, trwałych dysfunkcji, a nawet zgonów. Dwie trzecie owych komplikacji powstało wskutek nieprawidłowej opieki lekarskiej. Jedna czwarta była spowodowana rzeczywistymi zaniedbaniami. Na podstawie wyników badania oszacowano, że w skali ogólnokrajowej nieprawidłowa opieka jest przyczyną śmierci ponad czterdziestu czterech tysięcy pacjentów każdego roku. Powszechność błędów lekarskich potwierdziły późniejsze badania przeprowadzone w różnych częściach kraju.”

„(…) w zasadzie każdy pracujący w szpitalu lekarz rokrocznie popełnia poważne błędy i dopuszcza się zaniedbań. Dlatego kolejne doniesienia medialne na temat przerażających skandali w służbie zdrowia nie wywołują wielkiego oburzenia w środowisku medycznym. Raczej chwilę refleksji: to mogłem być ja. (…)

Wytaczanie procesów w sprawie pomyłek lekarskich okazuje się nieskutecznym remedium. Troyen Brennan, profesor prawa na Uniwersytecie Harvarda i specjalista od spraw publicznej służby zdrowia, podkreśla, że żadne badania nie wskazują na to, by liczba błędów w sztuce lekarskiej zmniejszyła się dzięki interwencjom wymiar sprawiedliwości.(…)

„(…) zaledwie niecałe dwa procent spośród tych osób, które nie otrzymały w szpitalu prawidłowej opieki zdecydowało się wnieść sprawę do sądu. Na dodatek większość pacjentów, którzy udali się do sądu, w rzeczywistości wcale nie padła ofiara zaniedbania. Natomiast samo prawdopodobieństwo wygranej w sądzie zależało przede wszystkim od braku wyników w leczeniu powoda lub powódki, niezależnie od tego, czy owa nieskuteczność terapii spowodowana była faktycznymi błędami w sztuce, czy też rozwojem samej choroby.”

Atul Gawande, Komplikacje, 2009r, s. 67-69.

Komentarzy 8 to “Błędy lekarskie”

 1. pak4 Says:

  Ja się obawiam, że z błędami w medycynie (może lepiej z zaniedbaniami, bo nie każdy błąd dałoby się wyelminować) jest podobnie jak z alkoholem w krwi kierowców. Kary nie pomogą, kontrole (potencjalne) są zbyt rzadkie, a to co wpływa na rzeczywisty efekt, to pewne przyzwolenie — choćby blask ‚nazwiska’ i pozycji lekarza, którego podwładni, czy młodsi koledzy nie mają owagi krytykować… (A przynajmniej o takich przypadkach słyszałem.)

 2. zeen Says:

  Znane powszechnie jest powiedzenie, że błędy lekarzy kryje ziemia. Daleko nie wszystkie, są bowiem tacy, wobec których medycyna jest bezradna…

 3. foma Says:

  A już niby Quake taki miał być powrócony na blogów łono..

 4. Torlin Says:

  Witam Cię po urlopie.
  Ale taka osoba – mimo że nie wróci to jej zdrowia – ma szansę na odszkodowanie.

 5. Quake Says:

  @PAK: zapewne coś w tym jest bo w wielu wypadkach uzyskanie opinii biegłego, że dane zachowanie było błędem lekarskim jest dość trudne 😐

  @zeen: ano powiedzenie jest znane, niestety 😐

  @foma: a Komisarz to tak od razu uwierzył w zapewnienia prawnika? 😯 😛

  @Torlin: szansę ma. Pytanie brzmi w ilu wypadkach jest w stanie tę szansę rzeczywiście wykorzystać.

 6. foma Says:

  Komisarz przyjął złożoną deklarację jako jedną z możliwych hipotez 😉

 7. babcia Barbie Says:

  Święty,wszyscy mamy świadomość, że błędy tych ludzi zapełniają cmentarze.Interwencje w formie procesów niewiele dają. Ludzie mając tego świadomość rzadko występują na drogę sądową. Udręczeni chorobą „nie mają zdrowia” włóczyć się po sądach . Lekarze często zasłaniają sie sloganem – a czyż człowiek jest nieomylny ?Udowodnić ? To wielka sztuka dla biegłych , i z przeproszeniem „papug”, a brak nogi , ręki odszkodowanie zrekompensuje w małym stopniu. Vale!

 8. Przeczytaj Says:

  historia Oskara

  http://www.wiadomosci24.pl/artykul/anna_spyra_od_10_lat_walczy_z_lekarzami_o_sprawiedliwosc_109448.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: