WSA o zwolnieniu od kosztów

Przeglądanie bazy orzeczeń sądów administracyjnych pozwala znaleźć czasem prawdziwe perełki. Przykładowo w uzasadnieniu pewnego postanowienia oddalającego wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w przedmiocie odmowy wydania indywidualnych tablic rejestracyjnych czytamy:

„Przy niezmiennym szacunku dla deklarowanego przez skarżącego kierunku obranej drogi życia, w dalszym ciągu z więcej aniżeli dużą dozą sceptycyzmu należy podchodzić do oświadczeń skarżącego w których stara się nie ujawniać swych rzeczywistych dochodów i wydatków poprzestając na wykrętnej polemice. W dalszym ciągu należy podtrzymać stanowisko, że pobożna kontemplacja Boga, w niczym nie stoi na przeszkodzie oszacowaniu przez skarżącego miesięcznej wysokości otrzymywanych darów i datków. Świadomość, środków jakimi skarżący dysponuje i wydatków jakie ponosi na bieżące utrzymanie nie przekracza jego możliwość intelektualnych zwłaszcza, że nie chodzi o przedstawienie szczegółowych rozrachunków a tylko ogólne informacje i przedstawienie podstawowych dokumentów. Wykrętne tłumaczenia, wspierane o nadużywany przez skarżącego w bieżącej retoryce autorytet Opatrzności Bożej wzbudzają naturalny sprzeciw. Zarazem prowadzą do konkluzji, że podjęta przez wnioskodawcę próba zatajania wysokości otrzymywanych darów i datków a także rzeczywiście ponoszonych wydatków podporządkowana jest przyjętej przezeń na wstępie taktyce procesowej opartej na założeniu lansowania tezy o ubóstwie mającym swoje podłoże wyłącznie w przyjmowanym przez skarżącego statusie pustelniczym. (…) W dalszym ciągu nie sposób tracić z pola widzenia, że praktykowane obecnie przez skarżącego życie w warunkach, które on sam określa jako „trochę miastowe i mieszczańskie”, korzystanie z wygód które w polskich realiach przez znaczną grupę rodaków uznawane być mogą za komfortowe (samochód, telefon komórkowy, normalny dom mieszkalny za miastem), otaczanie się przedmiotami zbytkownymi (zamówienie pastorału za 2.500 zł) czy wreszcie nadmierne koncentrowanie uwagi na różnorakich happeningach (starania o wydanie pozwolenia na broń palną, indywidualne tablice rejestracyjne naruszające Tabu) kłóci się nie tylko z powszechnym odbiorem wizerunku pustelnika ale również pozostaje w sprzeczności z zawartym w kanonie 600 Kodeksu prawa kanonicznego opisem ewangelicznej rady ubóstwa, która „prócz życia w rzeczywistości i w duchu ubogiego, prowadzonego pracowicie w trzeźwości i dalekiego od ziemskich bogactw, niesie za sobą zależność i ograniczanie w używaniu dóbr i dysponowaniu nimi” i przewidzianym w kanonie 603 §1 Kodeksu prawa kanonicznego surowszym odsunięciem się od świata do czego zmierza ideał życia anachoretycznego. Kończąc należy wreszcie po raz kolejny zwrócić uwagę skarżącego, że jeśli należy do niego dom mieszkalny, nieruchomość rolna i jak się okazuje aż dwa samochody to również i z tego względu nie zachodzą wymogi z art. 246 §1 pkt. 1 ppsa po prostu dlatego, że skarżący posiada wystarczającą zdolność majątkową, by pokryć koszty postępowania sądowego i to nawet w sytuacji gdyby jego miesięczny dochód miesięczny nie był znaczny (…)”

Całość uzasadnienia dostępna tutaj. Postanowienie jest nieprawomocne.

Komentarzy 10 to “WSA o zwolnieniu od kosztów”

 1. Piotr Stanek Says:

  faktycznie „perełka” 🙂

 2. rozek19 Says:

  A ja mam takie perełki z pewnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w 2005 r. (wybrane fragmenty):

  „Wyglądasz, Boguniu, na dwadzieścia parę, to każdy widzi, a doświadczenie masz ogromne. Czyli masz to, czego współcześni pracodawcy żądają: młodość, wigor i doświadczenie”.

  „Przepraszam za ten wyrób szampanopodobny – trunek godny oprawy – ale nie było lepszych. Proszę, Pani Elu, jest pani taka śliczna, młoda, niech pani poda, to będzie dodatkowa przyjemność. — Może zrobią to mężczyźni? — Mężczyźni? Fajnie”.

  „Wszystkie dziewczyny są śliczne, sprytnie poubierały białe ubranka, w których im cudnie, takie niewinne”.

  „O czym pan tak myśli? A nie mógłby pan, Senatorze, podejść trochę bliżej? Siedzę taka sama. Nie mógłby pan przyjść trochę bliżej? O, tu”.

  „(Wesołość na sali)”

  Może ja jestem jakiś niedzisiejszy i się czepiam, ale takie treści nie powinny dziać się w oficjalnej części posiedzenia komisji. Dzięki temu nie trafiłyby do internetu.

  Więcej:
  http://www.senat.gov.pl/k5/kom/kup/2005/308up.htm

 3. Boguś W. Says:

  No, ja myślę, że to się wpisuje w ogólny nurt powoływania się na przepisy kościelne. Skoro i SN, i GIODO stosowały już tu i ówdzie, tędy i owędy Kodeks prawa kanonicznego… Tylko pytanie, czy pobożna kontemplacja CIC’1983 stoi na przeszkodzie sensownemu orzekaniu 😉

 4. Quake Says:

  @Piotr Stanek: i jest takich duuużo więcej 🙂

  @Rozek19: rzeczywiście stenogram taki mało urzędowy 😉

  @Boguś W.: stosowanie kodeksu kanonicznego to jedna rzecz. Ale coś takiego to już zupełnie insza inszość:

  Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z 09.08.2005r, I SA/Go 1698/05 gdzie czytamy:

  „Przedstawione wyżej poglądy przedstawicieli kościoła są ich poglądami i pozostają w sprzeczności z treścią art. 55 ust.7 [ustawy o stosunku Państwa do kościoła katolickiego w Rzeczpospolitej Polskiej]. W tym miejscu rodzi się pytanie, a jak w podobnych przypadkach zareagowałby Jezus? Odpowiedź na nie znajdujemy w rozdziale 17 Ewangelii według św. Mateusza. Dotyczy on wprowadzanego przez władców Izraela podatku na świątynie. Poborcy tego podatku (didrachmy) zapytali Piotra – „Wasz Nauczyciel nie płaci didrachmy? Piotr odpowiedział – Tak . Jezus zwracając się do Piotra powiedział : „Szymonie, jak Ci się zdaje : Od kogo królowi ziemscy pobierając daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych? Gdy Piotr odpowiedział – od obcych. Jezus mu rzekł : „A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia idź nad jezioro i zarzuć wędkę. Weź pierwszą złowioną rybę, a gdy otworzysz jej pyszczek, znajdziesz statera (srebrna moneta grecka). Weź go i daj im za Mnie i za Siebie”.

  Wystarczy więc aby rozważając kwestię sprawozdania z przeznaczenia darowizny przedstawiciel kościelnej osoby prawnej kierował się przykładem Jezusa.

  Z powyższych przyczyn skarga jako nieuzasadniona na podstawie art. 151 ustawy z 30.08.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi podlega oddaleniu.”

 5. basia Says:

  …Powoli i spokojnie przeczytałam wpis. A teraz jeszcze stateczniej będę go przetrawiać…

  😉 🙂

 6. Boguś W. Says:

  @Quake

  http://grilledjesus.com/images/WWJD/wwjd_wtf.gif 😉

 7. Torlin Says:

  Bym rzekł wręcz – Boskie. Szczególnie te z Gorzowa Wielkopolskiego. Oto do czego doprowadza mieszanie sacrum i profanum.
  A może by tak słówko – co się stanie, jak nasz Najmiłościwiej Nam Panujący, Dobroduszny i Dobrotliwy Lechu nie zgodzi się na żadnego kandydata?

 8. Quake Says:

  @basia: no tak, procesy trawienne są bardzo istotne 😉

  @Boguś W.: pasuje jak ulał 😉

  @Torlin: rozumiem, że chodzi o nowego Prokuratora Generalnego? Zgodnie z art. 18 ust. 2 ustawy „Do czasu powołania Prokuratora Generalnego i zastępców Prokuratora Generalnego, ich zadania wykonują dotychczasowy Prokurator Generalny i jego zastępcy.” Czyli granie na zwłokę nie ma większego sensu.

 9. pak4 Says:

  Piękne! 😀 Ale, jeśli chodzi o wytłuszczony fragment (ech… daleko tej notce do pustelniczego ascetyzmu — tłuste fragmenty, jakieś pochylenie wskazujące na spożycie…) to mam dwie uwagi, sprzeczne.
  1. To zupełnie oczywiste, że kontemplacja i szacowanie pozostają w konflikcie o dostęp do krytycznych zasobów: czasu i koncentracji.
  2. Jak nie tak, to jak inaczej? Skoro tyle darów Bożych, to czy ich szacowanie nie stanowi najlepszej formy kontemplacji?
  I nie wiem, która z tych sprzecznych uwag jest słuszna… 😦

 10. Quake Says:

  @PAK: szacowanie jako najwyższa forma kontemplacji? Hmmm, muszę nad tym pomyśleć… 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: