Swoboda wypowiedzi

„Z problemem alkoholowym boryka się, niestety, znaczna część osób pozostających w zainteresowaniu organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości, co (…) nie oznacza, iżby ta okoliczność mogła stanowić – w świetle dyrektyw przewidzianych w art. 7 k.p.k. – czynnik dyskwalifikujący wiarygodność tej grupy podejrzanych i oskarżonych. Istotne jest to, że podejrzany był przesłuchiwany w warunkach nie naruszających swobody wypowiedzi, to znaczy wówczas, gdy znajdował się w stanie trzeźwości (dlatego pierwsze przesłuchanie nastąpiło dopiero dwa dni po zatrzymaniu – zob. k. 96-99 oraz k. 110 i 119 t. XII akt).”

Postanowienie SN z 27.10.2009r, II KK 45/09 (tzw. sprawa łódzkiego pogotowia).Komentarzy 14 to “Swoboda wypowiedzi”

 1. Pjaj Says:

  Znakomite 🙂 Niestety sądy często zapominają o tym, że wiarygodność świadka należy oceniać nie tylko przez pryzmat jego karalności.

 2. Fioletowa Says:

  Dwa dni trzeźwial ?
  Skubany
  ostro poimprezował

  Ale w sumie skoro naród jaki jest kazdy wie, to nic dziwnego, że i margines narodu jest jaki jest

 3. Quake Says:

  @pjaj: o wiarygodności świadków to można nawijać godzinami 🙂 W każdym razie jako motto powinno zawsze służyć stwierdzenie, że „opieranie ustaleń na zeznaniach świadków wymaga rozwagi i wnikliwości” (A. Gaberle, Dowody w sądowym procesie karnym, Warszawa 2010r, s. 157).

  @Fioletowa: ten podejrzany był zatrudniony jako sanitariusz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Wydawać by się więc mogło, że to żaden margines. A to proszę: został skazany za cztery zabójstwa z art. 148 § 2 k.k.

 4. Torlin Says:

  Mnie zastanawia jedno, jak on trzeźwiał dwa dni, to co on może pamiętać jako świadek? Że pił 😀

 5. zeen Says:

  To wszystko ti pan Pikuś…
  Mnie ujmuje pogląd sądu, iż trzeźwość zaliczamy do warunków nie naruszających swobody wypowiedzi 🙂

 6. basia Says:

  Zwizualizaujmy sobie:
  osób pozostających w zainteresowaniu

  …osób pozostających w odosobnieniu
  …osób pozostających w izbie wytrzeźwień
  …osób pozostających w łóżku the day after
  …osób pozostających w pracy po godzinach
  …osób pozostających z tyłu
  …osób pozostających na tym łez padole

  Swoboda mojej wypowiedzi zaczyna przybierać zatrważające mnie rozmiary i kierunki… 😐

 7. pak4 Says:

  Zawsze wydawało mi się, że swoboda wypowiedzi po „kilku głębszych” rośnie, a nie maleje. Ale SN zapewne wie lepiej.

 8. Boguś W. Says:

  Skoro już jesteśmy przy ocenie dowodów w polskich procedurach:

  „W ocenie Sądu wskazane okoliczności tj. fakt przebywania na terenie firmy należącej do ojca, posiadanie na sobie stroju roboczego, czy też ochronnego – jak wskazano w odpowiedzi na skargę oraz martwej norki w kieszeni, w świetle okoliczności podnoszonych przez skarżącego, nie są wystarczającym dowodem na to, że cudzoziemiec nielegalnie wykonywał pracę.”

  Wyrok WSA w Poznaniu z 23.10.2007, III SA/Po 663/07

 9. Quake Says:

  @Torlin: bez przesady, przebieg procesu wskazuje, że oskarżony jednak pamiętał całkiem sporo. Odnośnie szczegółów procesu odsyłam na youtube: „Łódzki nekobiznes. Wątki nieujawnione” (część 10 i 11)

  @zeen: że niby alkohol rozwiązuje języki? Ale przecież chodzi o to żeby mówić z sensem a nie dużo 🙂

  @basia: nadmierna swoboda zawsze prowadzi do opłakanych skutków 😆

  @PAK: na to juszszsz zeenowi odpowiedziałem.

  @Boguś W.: uśmiałem się. Jak norka 😆

 10. zeen Says:

  Nie, Quake, nie o to mi chodziło…
  Trzeźwość najwyżej sprzyjać może sensowności wypowiedzi, nie swobodę wypowiedzi. Tu swobodę rozumianą jako brak ograniczeń – nacisków, presji, cenzury czy innych czynników.
  Ale może w tym fragmencie swoboda ma być rozumiana jako brak bełkotu pijackiego.

 11. zeen Says:

  Czy mogę liczyć na radę?
  Dzwoni do matki prawnik i mówi, że jak jej syn wymelduje się z mieszkania (spółdzielcze lokatorskie, członkiem spółdzielni jest była żona syna) i się wyprowadzi, to on nie zawiadomi prokuratora o nielegalnej pracy syna i o fałszowaniu przez niego podpisów na pismach do spółdzielni.
  Czy prawnik łamie prawo, a jeżeli to czy to jest szantaż połączony z groźbą, a może oferowanie korzyści za ukrycie przestępstwa?

 12. Quake Says:

  @zeen: nie będę się wypowiadać w tej konkretnej sprawie bo za mało o niej wiem. Mogę jedynie stwierdzić ogólnie, w oderwaniu od przedstawionego stanu faktycznego, że w myśl art. 191. § 1 kodeksu karnego kto stosuje groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  Definicję groźby bezprawnej zawiera art. 115 § 12 k.k. Zgodnie z tym przepisem groźbą bezprawną jest m.in. groźba spowodowania postępowania karnego; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem.
  Mając na uwadze powyższe przepisy Sąd Najwyższy orzekł na przykład, że „jeżeli dyrektor szkoły informuje nauczyciela, że wykrył, iż dopuścił się on jego zdaniem przestępstwa fałszerstwa dokumentu oraz że powiadomi o tym organ założycielski i organy ścigania karnego, a jednocześnie „informuje”, że nauczyciel ten „może uniknąć owych konsekwencji”, jeśli się zwolni z pracy, to bez wątpienia zachowanie takie jest stosowaniem groźby bezprawnej, w postaci groźby spowodowania postępowania karnego, w celu zmuszenia informowanego do określonego działania, które w tym wypadku sprowadza się do rozwiązania przez samego nauczyciela stosunku pracy (art. 191 § 1 kk).”
  Niezależnie od powyższego zwracam uwagę, że zawodowi pełnomocnicy mają zakaz grożenia postępowaniem karnym. Zakaz ten obowiązuje adwokatów (§ 16 zasad etyki adwokackiej) i radców prawnych (art. 27 ust. 7 kodeksu etyki radcy prawnego). Naruszenie tego zakazu może doprowadzić do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

 13. zeen Says:

  Bardzo dziękuję 🙂

 14. babcia Barbie Says:

  Święty, sorry , a czy to sie jakoś ma do pomroczności jasnej?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: