Szef CBA nie jest funkcjonariuszem CBA?

Na stronie internetowej NSA dostępne jest uzasadnienie postanowienia WSA w Warszawie w przedmiocie odwołania ze stanowiska Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (treść dostępna tutaj). Na szczególną uwagę zasługuje ten fragment uzasadnienia:

„(…) w aktach osobowych skarżącego nie ma żadnego dokumentu, na podstawie którego M. K. uzyskał status funkcjonariusza CBA. (…) Porównując regulację ustawy dotyczącą Szefa CBA (rozdział 2 „Organizacja CBA”) z (…) regulacją dotyczącą funkcjonariuszy CBA (rozdział 5 „Służba funkcjonariuszy CBA”) należy stwierdzić, że są to dwie odrębne, niezależne od siebie regulacje, przy czym pierwsza dotyczy nawiązania stosunku prawnego z powołania (art. 68 Kodeksu pracy – dalej k.p.), a druga dotyczy stosunku służbowego mianowania – stosunku służbowego pomiędzy Szefem CBA a określonym funkcjonariuszem CBA. Zatem osoba powołana na stanowisko Szefa CBA nie staje się funkcjonariuszem w rozumieniu art. 52 ust. 1 i 2 ustawy o CBA, albowiem akt powołania nie jest tożsamy i nie zastępuje decyzji o powołaniu do służby w CBA, o której mowa w art. 52 ust. 2 tejże ustawy.”

Postanowienie jest nieprawomocne więc zapewne do sprawy jeszcze powrócę.

Komentarzy 8 to “Szef CBA nie jest funkcjonariuszem CBA?”

 1. Ryszard Says:

  Bardzo ciekawe i trafne uzasadnienie…ale szkoda tego byka na końcu postanowienia: „Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 i 6 oraz § 3 p.p.s.a. orzekł jak w sentencji postanowienia”.
  To bardzo poważna merytoryczna wada. Otóż nie jest możliwe oparcie orzeczenia jednocześnie na dwóch podstawach z art. 58 § 1 p.p.s.a.; a tym bardziej na podstawie z pkt 1 i 6. Podstawy te mają bowiem charakter autonomiczny, a nie współistniejący. Skoro sąd ustalił, że sprawa nie należała do właściwości sądu administracyjnego, to nie może przystępować do kolejnej oceny dopuszczalności skargi sensu stricto. Ponadto już redakcja art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a. pozwala wysnuć taki wniosek wprost: „jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne”. Inne przyczyny, to inne od tych, jakie ustawodawca zakreślił w art. 58 § 1 pkt 1-5 p.p.s.a. Szkoda zatem, że to uzasadnienie zakończono takim szkolnym błędem. Pytanie otwarte: czy jest to li tylko „błędne uzasadnienie”, mimo którego „zaskarżone orzeczenie odpowiada prawu”; czy raczej taka wada merytoryczna (w końcu podstawa prawna orzeczenia) nie powinna się mieścić w pojęciu „błędnego uzasadnienia”?

 2. basia Says:

  To ja poczekam na konkluzje, jak SzGospodarz powróci do… 🙂

 3. Quake Says:

  @Ryszrad: istotnie, zastosowana konstrukcja nie jest poprawna. Myślę, że jest to efekt pewnej przesady w wykazywaniu słuszności swojego stanowiska (podawanie kolejnych podstaw prawnych wskazujących na poprawność rozumowania leżącego u podstaw orzeczenia). Mam nadzieję, że nie doprowadzi to uchylenia postanowienia.

  @basia: OK. Ale z góry ostrzegam, że to czekanie może potrwać. Ostatnio jestem gościem na własnym blogu 😐

 4. pak4 Says:

  Bardzo rozsądnie. Choć stwierdzenie, że analogicznie minister spraw wewnętrznych nie ma prawa lizakiem zatrzymać samochodu za przekroczenie prędkości (bo nie jest funkcjonariuszem…) jest chyba ciut przesadne…

 5. Torlin Says:

  PAKu! A dlaczego?

 6. foma Says:

  a co mi tam, gdzie promować, jak nie wśród znajomych
  http://patryjotycznamuza.wordpress.com/

 7. Quake Says:

  @PAK: dołączam się do pytania Torlinia 🙂 Bo specjalnej przesady tu nie widzę.

  @foma: dzięki za informację. Zaraz postaram się blogrolla uzupełnić 🙂 A tak BTW: czy nazwa bloga ma coś wspólnego z kultowym programem pimp my ride? 😆

 8. Fioletowa Says:

  A jakby tak na prezydenta wybirać NIE-POLITYKA

  Ale to żadna nowośc, bo z tego co się zorientowałam, to np. prezes nic nie ma wspólnego z zadaniami wykonywanymi przez pracowników, nawet by tego nie potrafił
  podobnie z dyrektowami

  Moze przyjąc taką zasade, ze na czele staje ktos, kto nic z niczym nie ma wspólnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: