I na koniec umorzenie

„W Monitorze Polskim z 15 września 2008 r., Nr 68, pod poz. 601 opublikowane zostało postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 4 września 2008 r., nr 1130-13-08 w sprawie powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. Zgodnie z nim Prezydent RP odmówił, na podstawie art. 179 Konstytucji, w związku z wnioskiem Krajowej Rady Sądownictwa, powołania Leszka Mirosława Hudały do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Jako ostateczne rozstrzygnięcie o prawach skarżącego, w rozumieniu art. 79 ust. 1 Konstytucji, skarżący wskazuje ww. postanowienie Prezydenta RP. W ocenie skarżącego postanowienie to ma charakter rozstrzygnięcia indywidualnego i władczego, a wobec braku kognicji sądów administracyjnych w odniesieniu do niepowołania sędziego przez Prezydenta, uzyskuje atrybut ostateczności.

Bezsporne jest jednak, że skarżący został powołany w końcu do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego. Postanowieniem Prezydenta RP z 7 września 2010 r. o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, nr 1130-18-10, (M.P. Nr 74, poz. 934) Leszek Mirosław Hudała został powołany na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie.

Tym samym skarżący osiągnął zamierzony cel jakim było powołanie go na stanowisko sędziego Sadu Okręgowego, również w odniesieniu do wyznaczenia miejsca służbowego (siedziby) sędziego – Sąd Okręgowy w Warszawie. W tych okolicznościach nie można mówić o tym, że zarzucane naruszenie praw i wolności jest aktualne.

Nie dokonując oceny, czy art. 55 § 1 ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych stanowi podstawę ostatecznego rozstrzygnięcia podjętego w sprawie skarżącego, a także, które z wzorców konstytucyjnych mogłyby być rozpatrywane w kontekście zarzutu naruszenia prawa dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach, Trybunał Konstytucyjny stwierdza, że w związku z faktem powołania sędziego na wnioskowane stanowisko sędziego sądu okręgowego, zarzut zawarty w skardze konstytucyjnej zdezaktualizował się, a badanie w tym zakresie stało się zbędne”.

(Postanowienie TK z dnia 29 listopada 2010r, SK 8/10).

Komentarzy 12 to “I na koniec umorzenie”

 1. Quake Says:

  I tym sposobem sprawa zakończyła się bez merytorycznego rozstrzygnięcia. Jak widać czasami sprawy przed Trybunałem rozstrzygają się same – trzeba tylko odpowiednio długo poczekać 😉

 2. foma Says:

  bo to taka zasada subsydiarności, Prezes Czas wkracza, dopiero jak inni nie dają rady 😉

 3. zeen Says:

  Wstyd to jeśli ciało szanowane, tu – już tylko obciach.

 4. Quake Says:

  @foma: biorąc pod uwagę zaległości orzecznicze TK można się spodziewać, że ten Prezes będzie miał coraz więcej roboty 😉

  @zeen: faktycznie, niesmak pozostał.

  p.s. I jeszcze taki link znalazłem. Ciekawe czy jest to tylko przypadkowa zbieżność imion i nazwisk z sędzią z cytowanego postanowienia TK.

 5. Pjaj Says:

  I pomyśleć, że jeszcze do niedawna uważałem TK za jedyny w pełni godzien szacunku organ wymiaru sprawiedliwości w tym kraju. Niestety poziom orzecznictwa coraz niższy, orzeczenia wzajemnie sprzeczne (np. w sprawie odrzucania bez wzywania apelacji z brakami formalnymi i nieopłaconej), a do tego pozbywanie się wszystkich niewygodnych spraw. Obawiam się, że niedługo pozostanie nam tylko Strasburg 😦

 6. Torlin Says:

  To w takim razie w dalszym ciągu nie wiadomo, czy Prezydent ma prawo nie podpisać…

 7. Quake Says:

  @Pjaj: jest jeszcze kwestia samego wyboru sędziów TK. Odbywa się on bez szerszych konsultacji społecznych a kandydatury są zgłaszane w ostatniej chwili. W rezultacie wybory są czasami dość nieoczekiwane. Do tej pory np. nie rozumiem dlaczego sędzią TK nie został prof. Andrzej Wróbel a został akurat Stanisław Rymar.

  @Torlin: zgadza się, TK zrobił unik („nie dokonując oceny”) i ta kwestia nie została rozstrzygnięta.

 8. Ryszard Says:

  Ale NSA będzie musiał ją rozstrzygnąć. Adamiak przekazała do TK, a ten się wypiął. Więc teraz NSA musi rozstrzygnąć sprawę…no chyba, że sędzia cofnie skargę kasacyjną. Ale z tego co pamiętam, tam jest kilka osób.

 9. basia Says:

  Cudownych, niepowtarzalnych Świąt Bożego Narodzenia życzę Gospodarzowi, jego Bliskim oraz Gościom Blogu!

  😀 😀 😀 😀 😀

 10. foma Says:

  tak mi się skojarzyło, że na koniec Świąt umorzenie, że zrobiłem się jeszcze bardziej świąteczny niż wydawało mi się, że można. życzę podobnego uczucia wszystkim refleksyjnym prawnikom i nieprawnikom

 11. Torlin Says:

  Spóźnione ale szczere życzenia dla Gospodarza – niech mu gwiazdka pomyślności..

 12. Quake Says:

  Dzięki wielkie za wszystkie życzenia 😀 Mam nadzieję, że Wasze święta były równie udane jak moje 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: